כתרי זרקוניה עשויים חומר קרמי zircon oxide  בעל תכונות מצויינות לצורך הכנת כתרים וגשרים של שיניים בפה. לחומר קרמי זה תכונות הדומות בחלקן למתכות. כתרי זרקוניה הנם כתרים אסתטיים, חזקים מאד, מתקבלים ומראים תגובה בריאה של הרקמות הרכות, מדוייקים מאד ומבוצעים בשיטות הכנה מתקדמות, ומביאים לפגיעה מופחתת בחומר השן בעת ההכנה להתקנתם על השן.

חוזק וקשיות – חוזקה הרב של הזרקוניה מאפשר הכנת גשרים ארוכים ולא רק כתרים בודדים, למעשה ניתן להשתמש בזרקוניה כפי שמשתמשים במתכת כבסיס לחרסינה בכתרים משולבים זרקוניה- חרסינה.  יתרון נוסף של החוזק הרב מאפשר להכין כתרים דקים ועדינים יותר. תכונה זו מאפשרת לנו לבצע הכנה אחרת ולהוריד פחות מחומר השן לצורך הרכבת הכתר. וכך להפחית את מידת הפגיעה בה.

לכאורה הזרקוניה אמנם חלשה יותר מאשר מתכות. אולם בכתרים המשולבים מתכת וחרסינה שהיו ועדיין נמצאים בשימוש נרחב, קיים מרכיב של חרסינה המיוצרת באופן ידני ונדרש חיבור בין המתכת לבין החרסינה. החרסינה העשויה בשכבות ונשרפת בתנור והחיבור הבנוי על שכבת תחמוצת של המתכת חלשים באופן משמעותי מן הזרקוניה. למעשה בשורה התחתונה כתרי הזרקוניה הנם הכתרים החזקים ביותר שניתן לייצר.

אסתטיקה – הצבע הבהיר של הזרקוניה מאפשר ליצור כתרים אסתטיים בצבע השן. בשנים האחרונות הצליחו לפתח גם זרקוניה בעלת מאפיינים שקופים. השקיפות מאפשרת להכין כתרים אסתטיים יותר באיזור של השיניים הקדמיות. כך למעשה מתקרבות היכולות האסתטיות של הזרקוניה לאלו של החרסינה הדנטלית.

התאמה ביולוגית ותגובת הרקמות – התאמתה של הזרקוניה לרקמה הרכה הנה אחת היתרונות הגדולים. לא ידוע על תגובה אלרגית לחומר ולמעשה הנה חומר היפואלרגני והוא מתקבל בצורה טובה על ידי הרקמות. בכך יש יתרון גדול לזרקוניה ביחס לכתרים הכוללים מתכת. סגסוגות מתכת כולל זהב ומתכות אצילות גורמות לתגובה פתולוגית מסוימת של הרקמות.

דיוק וקלות ביצוע – שיטת הייצור והשילוב של טכנולוגיה דיגיטלית מאפשר טיפול קצר וקל יחסית ברמת דיוק גבוהה.

מחיר – מחיריהם של שחזורי הזרקוניה הולכים ויורדים ומתקרבים היום למחירם של כתרי חרסינה מאוחה למתכת בעוד הם מעניקים יתרונות רבים.

קבעו תור לבדיקה שבה נעריך את הצורך וההתאמה של ביצוע כתרי זרקוניה במסגרת שיקום הפה הנדרש.

/ 5.

שתף עמוד:

לתיאום פגישת ייעוץ מקצועית

השאירו כאן פרטים:

דילוג לתוכן