כתרים לשיניים

באמצעות כתרים ניתן לשקם ולשחזר את כותרות השיניים, להחזיר  את התפקוד,  לשפר אסתטיקה ולהגן על השיניים.

מהו כתר?

כתר דנטלי הינו שחזור מחומר קשיח כגון זרקוניה ,חרסינה, שילוב של מתכת וחרסינה או מתכת בלבד אשר משלים ומשחזר את כותר השן ההרוסה או החסרה. כתר יכול לשקם שן טבעית עם או בלי טיפול שורש, להשלים כותרת שן חסרה בין שני כתרים אחרים או ליצור את כותרת השן על גבי שתל דנטלי.

הסיבות לביצוע כתרים לשיניים

כחלק מטיפולי שיקום הפה, ישנן מספר סיבות לביצוע כתרים לשיניים והסיבה השכיחה ביותר הינה הרס של כותרת השן בד”כ בשל עששת, אך גם בשל סיבות אחרות כגון שחיקה או חבלה. שיקום השן והחזרתה למבנה התקין ולתפקוד נעשה על ידי כתר העשוי חומרים חזקים דיים כדי להשלים חוסר גדול בחומר השן ולחזק אותה. ברב המקרים בהם יש הרס ניכר של הכותרת יש גם צורך בביצוע טיפול שורש, תהליך המחליש גם הוא את כותרת השן. הכתר חובק את השן הפגועה ומקטין את הסיכוי לשברים בכותרת השן ובשורש המופיעים לאחר ביצוע טיפול שורש.

כתרים לשיניים מבוצעים גם לצרכים אסתטיים, כאשר אין פתרון אחר להשיג מבנה נכון, צבע תקין ומיקום אסתטי של השן. יש להעדיף ביצוע טיפולים שמרניים יותר כגון חזיתות חרסינה, שחזורים מרוכבים או הלבנה כדי להשיג תוצאות אסתטיות. פתרונות שמרניים אלו יפגעו פחות בשיניים. ניתן להשלים שיניים חסרות באמצעות גשרים שבהם משולבים כתרים לשיניים הסמוכות לאיזור מחוסר השיניים. בטפול זה מותאמים מספר כתרים מחוברים הנשענים על השיניים הקיימות ומשלמים יחידה התלויה בינהם. טיפול זה מבוצע היום כאשר לא ניתן לתת פתרון באמצעות שתלים דנטליים. 

כתרים לשיניים – חידושים טכנולוגיים

הטכנולוגיה לביצוע כתרים לשיניים דנטליים מתפתחת מאד ועוברת שינויים גדולים בשנים האחרונות. החל משיטות סריקה דיגיטליות המחליפות את  שיטות המדידה הישנות שבוצעו על ידי חומרי מידה אלסטומריים ואחרים שהוכנסו לתוך הפה, מודלים תלת מימדיים במערכות מחשוב במקום מודלים עשויים גבס וכתרים העשויים חומרים אסתטיים- חרסינה וזירקוניה במקשה אחת, המתוכננים במערכת דיגיטלית ומיוצרים בחריטה או הדפסה תלת מימדית במקום כתרים משולבים של מתכת וחרסינה אשר מיוצרים עם מודל שעווה ליציקה ובנייה ידנית של החרסינה.

סוגי כתרים לשיניים

  1. כתרי זרקוניה – הזרקוניה הינו חומר קרמי המאפשר ליצר כתרים לשיניים אסתטיים, חזקים מאד, המתקבלים מצויין על ידי החניכיים והרקמות סביב, מיוצרים בשיטה חדשנית ומדויקת ומראים תוצאות מצויינות לאורך זמן במבחנים השוואתיים.
  2. כתרי חרסינה – כתרי החרסינה המלאים מיוצרים בחריטה או ביציקה. אלו כתרים לשיניים אסתטיים מאד, בעלי יכולת קישור והדבקה מצוינים לחומר השן ורמת דיוק גבוהה בביצוע. חוזקם קטן מאשר כתרי הזרקוניה והם מיועדים בד”כ לשחזורים של שיניים בודדות.
  3. כתרי חרסינה מאוחה למתכת – על גבי כיפת מתכת פנימית נבנית שכבת חרסינה חיצונית המאפשרת ייצור כתרים לשיניים בצבע השן. בדרך זו נבנו במשך שנים כתרים לשיניים וגשרים ויש נסיון רב שנים לגביהם. בין החסרונות ניתן למנות את תגובת הרקמה למתכת, אסתטיקה ברמה פחותה בשל שולי המתכת והרקע הכהה של כיפת המתכת וצורך בהורדה של יותר חומר שן משום שהכתר דורש עובי גדול יחסית..

תהליך הכנת כתרים לשיניים

לאחר שהשן עצמה והחניכיים טופלו ניתן להמשיך בביצוע השיקום באמצעות הכתר. השן עוברת הכנה בה מפחיתים מחומר השן עד לקבלת צורה המתאימה לקבלת הכתר. קירות השן צריכים להתכנס בצורה קונית ויש לפנות די חומר שן לכתר עצמו. לשן שעברה הכנה מתאימים כתר זמני אשר יאפשר תפקוד, אסתטיקה ושמירה על חומר השן. מבנה השן מועתק ( נמדד) לשם הכנת הכתר. בעבר בוצע שלב זה באמצעות חומרים צמיגים המוחדרים לחלל הפה ומתקשים בו לקבלת מידה שתועתק בגבס. במרפאתנו מבוצע שלב זה באמצעות סורק דיגיטלי היוצר מודל דיגיטלי תלת מיימדי ברמת דיוק של כ 20 מיקרון.

הקובץ הדיגיטלי נשלח לבדיקה ועיבוד דיגיטלי במרכז התמיכה של מפתחי הסורק – חברת Aligntech יצרנית סורקי Itero. ובשלב הבא נשלח למעבדה אשר מתכננת את הכתר ומייצרת אותו בחריטה דיגיטלית. הכתר המוגמר נבדק ומודבק בפי המטופל.

סרטון סריקה עבור טיפולי כתרים לשיניים

קיבעו תור לבדיקה ראשונית כבר עכשיו בה נוכל להכין תכנית טיפול ובה נתאים על פי צורך כתרים לשיניים הנכונים במיוחד למצבכם. 

/ 5.

שתף עמוד:

לתיאום פגישת ייעוץ מקצועית

השאירו כאן פרטים:

דילוג לתוכן