יישור שיניים – אורתודנטיה

יישור שיניים מאפשר להזיז ולסדר את השיניים כדי לקבל מראה ומבנה אסתטי יותר של השיניים והחיוך, ולתת פתרון לשורה של בעיות רפואיות כגון: סגר ומבנה לא תקין של הלסתות, שיניים כלואות, עיכוב בבקיעה של השיניים וצפיפות גדולה של השיניים. טיפול בידי מומחה ליישור שיניים מבוצע גם לסיוע בטיפול של שיקום הפה. יישור שיניים הפך שכיח ומקובל מאד בעיקר לשם קבלת מראה אסתטי ומקובל, שיפור החיוך הדימוי העצמי והמקובלות החברתית.

המרפאה מבצעת יישור שיניים בילדים ומבוגרים בשיטות שונות מהחדישות והמתקדמות הקיימות היום כגון יישור שיניים שקוף ( invisalign) באמצעות סורק, ועד לשיטות הוותיקות והמוכרות באמצעות סמכים המודבקים על השיניים.

מהלך הטיפול

לאחר אבחון מדויק ותכנון הטיפול מופעלים על השיניים כוחות באמצעות מכשירים שונים כגון סמכים, קשתיות ומכשור נוסף ( כגון רסן) המביאים את השיניים למקום הרצוי לנו ולעתים גם משנים את מבנה הלסת. הכוחות המופעלים צריכים להיות מדודים ועדינים ומשך הטפול יכול להיות בין מספר חודשים ליותר משנתיים. במהלך תקופה זו יש לבקר במרפאה כל מספר שבועות לצורך ביצוע שינויים במכשור ומעקב אחר התקדמות הטפול. במקביל לכך יש כמובן לטפל ולשמר את מצב השיניים על ידי טפולים תכופים אצל השננית ובדיקות תקופתיות.

 בסיום הטיפול יש לקבע ולשמור את מיקומן של השיניים כדי למנוע תזוזה.

שיטות הטפול לפי מומחה ליישור שיניים

  1. סמכים – הדרך המקובלת והשכיחה לביצוע יישור שינים הינה באמצעות סמכים ( “ברזלים”). סמכים אלו יכולים להיות מתכתיים או עשויים פלסטיק או חרסינה כדי שיהיו פחות בולטים. דרך חריצים בסמכים אלו מעבירים חוטי מתכת ועליהם מחברים גומיות. מערכת זו מאפשרת להפעיל כוחות מכוונים ולהזיז את השיניים בתנועות מורכבות ומתוכננות. לעיתים נדרש שילוב של מכשור נוסף המודבק בתוך הפה או מפעיל כוחות מחוץ לפה כדי להשלים את קשת הכוחות שיש להפעיל על השיניים.
  2. קשתיות שקופות – הכוחות מופעלים על השיניים באמצעות קשתיות פלסטיק שקופות המאפשרות אסתטיקה מאד גבוהה. הקשתיות מכסות את השיניים וכמעט ואינן נראות לעין. באמצעות קשתיות אלו ניתן לבצע חלק גדול מהתנועות הנדרשות ביישור שיניים, אך לא את כולן. יש להתאים שיטה זו למצבים בהם היא אכן יכולה לתת את הפתרון המתאים. לצורך הכנת הקשתיות נסרקות השיניים על ידי סוקר דיגיטלי. על סמך הסריקה התלת מימדית מכינה חברת  Invisalign את הקשתיות המוחלפות אחת למספר שבועות בהתאם לתכנון הראשוני. מדובר בשיטה נוחה ואסתטית, אם כי יקרה יחסית לסמכים.
  3. סמכים פנימיים (לינגואליים) – בשיטה זו מודבקים סמכים על חלקת הפנימי של השיניים, הפונה ללשון. יתרונה של שיטה זו בכך שהסמכים אינם נראים, אולם קיימים חסרונות ברמת הנוחות, יכולת הניקוי והעלות הגבוהה.

יישור שיניים לילדים ונוער

המועד השכיח ליישור שיניים הינו לקראת סיום החלפת המשנן הנשיר והמעבר למשנן קבוע סביב גיל 11-12. מגיל 6 רצוי וכדאי להיות במעקב מסודר אצל רופא שיניים שכן לעיתים מומלצת התערבות מוקדמת כדי לטפל במצבים מיוחדים כגון הרגלים שונים, סגר צלבי, בעיות בבקיעה של השיניים הקבועות, שיניים בולטות ועוד. במצבים כאלו כדאי להגיע לבדיקה אצל מומחה ליישור שיניים כבר בגיל 7-8.

יישור שינים למבוגרים

יישור שיניים ניתן לבצע בכל גיל. עם זאת חשוב להבין כי במבוגרים קיימות מגבלות המביאות לשינוי בגישה. הכוחות שניתן להפעיל אצל מבוגרים חלשים יותר בשל מבנה העצם ולכן משך הטיפול יכול להיות ארוך יותר. כן יש לזכור כי פעולות מסויימות המבוצעות אצל ילדים ומשנות את מבנה הלסת לא ניתנות לביצוע אצל מבוגרים. גורם נוסף שיש להתייחס אליו הנן בעיות חניכיים השכיחות יותר אצל מבוגרים.

התקשרו לקביעת תור לבדיקה ראשונית שבה תבדק האפשרות לביצוע יישור שיניים ותוצע שיטת הטיפול המתאימה.

/ 5.

שתף עמוד:

לתיאום פגישת ייעוץ מקצועית

השאירו כאן פרטים:

דילוג לתוכן