ניתוחי חניכיים

ניתוחי חניכיים מבוצעים  בד”כ כשלב אחרון בטיפול חניכיים, ובלית ברירה כאשר הטיפול המקדים והמכין לא צלח. ניתוחים אלו מבוצעים לאחר שבוצע ניקוי אצל השיננית, שיפור של בקרת הפלאק – ניקוי עצמי, הכנה ראשונית על ידי הקצעות וניקוי עמוק ולאחר הערכה מחדש של המצב בתום טיפולים אלו.

אנו מבצעים גם ניתוחי חניכיים שמטרתם לאפשר שיקום טוב של השיניים כגון הארכת כותרת וניתוחי חניכיים לצרכים אסתטיים. בניתוחים אלו אין מחלת חניכיים מקדימה ואין צורך בטפול מכין. 

יעילותם של ניתוחי החניכיים

ניתוחי החניכיים יכולים להיות טיפול יעיל העוצר, מעכב ומרפא מחלת חניכיים פעילה, ובמצבים מסוימים אף מסוגל להחזיר את המצב לקדמותו תוך יצירת עצם וחיבור מחדש של החניכיים. יש לזכור כי ניתוחי החניכיים חייבים להיות משולבים בטיפול חניכיים כולל ובתחזוקה מתמשכת לאחר ביצועם. בהעדר טיפול משולב ותחזוקה יום יומית, ביקורים תכופים אצל השיננית וביקורות מסודרות הם אינם יעילים.

סוגים של ניתוחי חניכיים

ניתוח לצימצום וסילוק כיסים בחניכיים – במצב בריא החניכיים צמודים וקשורים לרקמת השן וניתן לנקות את שולי החניכיים בצורה טובה. מחלת החניכיים גורמת לאבדן הקשר בין החניכיים לשן, לספיגה של העצם ולהווצרות כיסים עמוקים בין החניכיים לשן. בכיסים אלו גדלת אוכלוסיית חיידקים מזיקה ומצטברים משקעים המחמירים את הדלקת. הניקוי היום יומי ולעיתים גם הניקוי על ידי השננית לא מצליח לנקות כיסים אלו.

בניתוח לצמצום כיסים מסלקים את הרקמה המזוהמת והדלקתית, מסירים משקעים שנוצרו על שורשי השיניים ומעצבים מחדש את הרקמה. לאחר רפוי הניתוח נותרים כיסים רדודים המאפשרים תחזוקה וניקוי טובים של המקום ועוצרים את התקדמות המחלה.

ניתוחים רגנרטיביים – בניתוחים אלו יוצרים מחדש רקמת עצם וחניכיים אשר נהרסו ואבדו  סביב השיניים הפגועות. במהלך הניתוח מסלקים את הרקמה הדלקתית והמזוהמת בחידקים ועושים שימוש בתחליפי עצם, חלבונים המעודדים  יצירת עצם ורקמה וממברנות כדי להחזיר את המצב לקדמותו ככל הניתן.

השתלת חניכיים – ניתוח המאפשר לכסות שורשים חשופים, למנוע המשך חשיפה וספיגה של העצם, ובמקרים בהם הדבר נדרש לשפר את המראה האסתטי ולהפחית את הרגישות באיזור

ניתוחי חניכיים אסתטיים – במצבים בהם יש חשיפה מוגזמת של החניכיים בחיוך, החניכיים מכסות את השיניים ובחיוך יש שיניים קצרות והרבה חניכיים או מתאר החניכיים אינו סימטרי  ניתן באמצעות ניתוח חניכיים לתקן את מיקום החניכיים.

כאשר קיימת  נסיגה החושפת את שורשי השיניים או שולי כתרים ניתן לעיתים להשתיל רקמת חניכיים ולכסות איזורים אלו, ניתוחי חניכיים לצורך שיקום שיניים – כותרות שיניים קצרות מאד או הרס גדול של כותרת השן אינם מאפשרים לבצע שיקום טוב באמצעות כתרים. ניתוחים של הארכת כותרת מסייעים לנו במהלך שיקום השן.

מהלך ניתוח החניכיים

ניתוחי החניכיים מבוצעים תחת הרדמה מקומית, בסיום הניתוח מבוצעים בד”כ תפרים רגילים או כאלו הנספגים מעצמם. בחלק מן הניתוחים מניחים על איזור הניתוח תחבושת. לאחר הניתוח יש להקפיד על קיום ההוראות הקשורות לשיטת הניקוי, שימוש בחומרי שטיפה שהומלץ עליהם והגעה לביקורת, הסרת תחבושות ותפרים. ניתן להשתמש לאחר הניתוח במשככי כאבים לפי הצורך ולהקפיד על נטילת אנטיביוטיקה אם המליץ על כך הרופא. הכנה מקדימה, בחירה נכונה של המקרים, טיפול ותחזוקה מתאימים לאחר הניתוח יבטיחו אחוזי הצלחה גבוהים ושיפור של המצב לאורך זמן.

קבעו בהקדם תור לבדיקה מקדימה שתאפשר לאבחן את מצב החניכיים ולהתחיל בתהליך הנדרש לטפול מתאים כדי למנוע את הצורך בטפולים מורכבים מצד אחד ולהעניק את הטיפול הנכון ומוקדם ככל הניתן.

/ 5.

שתף עמוד:

לתיאום פגישת ייעוץ מקצועית

השאירו כאן פרטים:

דילוג לתוכן